Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Zalety budownictwa w technologii szkieletu drewnianego

Zalety budownictwa w technologii szkieletu drewnianego

Budownictwo szkieletowe spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Przemawiają za tym liczne zalety tej technologii. W krajach skandynawskich, a także w Stanach Zjednoczonych tego typu budownictwo od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą liczne przeprowadzane tam inwestycje.

author box img

Artur Sasak

Zaktualizowano: 6 kwietnia 2021 06.04.2021 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 30476 Specjalistów od Domów Szkieletowych blisko Ciebie

Dlaczego warto wybrać drewno?

Drewno jest materiałem naturalnym, który zdecydowanie poprawia komfort mieszkania. Wbrew powszechnym opiniom domy o konstrukcji drewnianej mogą być trwałe i wieloletnie. Elementy drewniane, z których wykonywana jest konstrukcja, są odpowiednio impregnowane (tak, aby zarówno czynniki biologiczne, np. grzyby, szkodniki oraz czas nie zmniejszały ich trwałości). Jest to także materiał ekologiczny, a drewno posiadające certyfikat FSC pochodzi z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.

Budynek w technologii szkieletowej sam w sobie już jest energooszczędny. Ściana zewnętrzna składa się głównie z wełny, co pozwala na osiągnięcie dobrych współczynników przenikania ciepła przy niewielkiej grubości ściany. Ważną zaletą takiego budownictwa jest to, że ściany nie akumulują ciepła, więc ogrzewamy tylko powietrze wewnątrz budynku, co zmniejsza koszty ogrzewania. Brak akumulacji sprawia, że budynek wychładza się szybciej niż ten zbudowany w technologii tradycyjnej, ale dużo szybciej można go ogrzać. Pozwala to zmieniać temperaturę w ciągu dnia według własnych upodobań.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 30 476 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zalety technologii szkieletowej - przeczytaj!

Główną zaletą technologii szkieletowej jest szybki czas wykonania. Budynek do stanu deweloperskiego można postawić już w kilka tygodni. Skraca to czas oczekiwania na zamieszkanie oraz zmniejsza koszt wynajęcia ekipy budowlanej. Budynek szkieletowy ponadto może być montowany także w okresie zimowym, więc nie ma tak zwanego martwego okresu. Lekka konstrukcja sprawia, że fundament nie musi być tak masywny, jak w innych technologiach, co także powoduje spadek kosztów.

Parametry akustyczne w budownictwie szkieletowym nie różnią się wbrew powszechnym opiniom od tych w budownictwie tradycyjnym. Zastosowanie odpowiednich izolacji pozwala zredukować hałasy zarówno na stropie, jak i dachu czy w ścianach. Poprzez zastosowanie wełny drzewnej dom szkieletowy może być otwarty dyfuzyjnie. Oznacza to, że para wodna ma swobodny przepływ między wnętrzem a zewnętrzem, co redukuje problem zawilgocenia izolacji (co w przypadku niektórych materiałów izolacyjnych oznacza ich zniszczenie). Poprawia to także mikroklimat w środku pomieszczenia.

Koszty wybudowania domu w technologii szkieletowej są niższe niż w technologii tradycyjnej. Przemawia za tym przede wszystkim krótszy czas wykonania, co powoduje mniejsze koszty robocizny. Oczywiście ceny wahają się od ok. 1200 zł/m2 do 3500 zł/m2 budynku, ale zależy to głównie od materiałów, których użyjemy do wykończenia budynku oraz od zamontowanych instalacji.

Ważną zaletą budownictwa szkieletowego jest łatwość w przeprowadzaniu rozbudowy, a także zmiany układu pomieszczeń. Ściany wewnętrzne budynku szkieletowego jest dużo łatwiej przestawiać niż te w budownictwie tradycyjnym. W technologii szkieletowej wbrew pozorom nie ma większych ograniczeń gabarytowych. Świadczą o tym liczne duże budynki powstające na całym świecie (np. szkoła w Czarnej Wodzie). Podsumowując: technologia szkieletowa posiada wiele zalet, które powinny zachęcić do zastanowienia się nad jej wyborem.

Dodano: 31 marca 2016 Zaktualizowano: 6 kwietnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco